Informacja gospodarcza, BIG

Czy wiesz, że twoja sytuacja finansowa może być obiektem zainteresowania dużej liczby firm i instytucji? Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele informacji na twój temat przechowują najróżniejsze informacje gospodarcze. Do dwóch największych zalicza się BIK i BIG. Czemu one mają służyć i jakie informacje się w nich znajdują? Informacja gospodarcza ma na celu dostarczanie wiarygodnych informacji o klientach banków, ich zobowiązaniach finansowych i tym, jak sobie radzą z ich regulowaniem. Przykładowo, jeśli chcesz uzyskać kredyt gotówkowy, to bank przed udzieleniem odpowiedzi, sprawdzi twoją historię kredytową. Jeśli miałeś wcześniej jakieś kredyty i spłacałeś je na czas, nie masz powodów się obawiać. Jeśli jednak dysponujesz jakimiś zadłużeniami lub długami, które zostały umorzone z powodu ich nieściągalności, to niestety twoje szanse na kredyt lub pożyczkę są bardzo małe. Takie same zasady dotyczą zarówno osób prywatnych, jak również firm. Z tym że informacje o tych drugich są przechowywane w informacji gospodarczej BIG. Mogą się tam znaleźć informacje nie tylko o niespłaconych pożyczkach w banku, ale również zaległościach względem pozostałych przedsiębiorców. Na przykład z tytułu niezapłaconych faktur.

BIK to zbiór ciekawych informacji, które również tobie samemu mogą powiedzieć wiele ciekawych rzeczy. Sprawdź swój BIK, a przekonasz się jak będziesz postrzegany w oczach banku, do którego wystąpisz z wnioskiem o kredyt. Wgląd w swój raport BIK może ci również udzielić wstępnej, wiarygodnej odpowiedzi na pytanie, czy masz szansę na kredyt w banku, czy lepiej od razu zgłosić się po pożyczki pozabankowe. Są to takie pożyczki, które nie wymagają sprawdzania w bazach BIK i BIG informacji gospodarczej.

Pamiętajmy jednak również o tym, że sprawdzanie swojego BIK-u ma na celu nie tylko sprawdzenie swojej oceny historii kredytowej, ale również upewnienie się, czy nikt nie wziął na nasze nazwisko kredytu lub pożyczki. Wbrew pozorom do takich przypadków dochodzi coraz częściej. Przestępcy dysponują coraz bardziej zaawansowanymi narzędziami, przeznaczonymi do wykradania informacji osobistych i podszywania się pod nieznane osoby. Tak zwana kradzież tożsamości to bardzo niebezpieczne zjawisko. Może ono doprowadzić nawet do tego, że zostaniecie uznani przez bank za rzeczywistą osobę, która złożyła wniosek o kredyt i taki otrzymała. Wy oczywiście tych pieniędzy nie zobaczycie na oczy, możecie natomiast byś ściganie przez bank i zmuszani do zapłaty rat. Udowodnienie swojej niewinności wymaga najczęściej przeprowadzenia czasochłonnego i kosztownego postępowania sądowego. Czy nie lepiej uniknąć tych wszystkich zmartwień, regularnie sprawdzając swój BIK? Robiąc to co kilka miesięcy, masz dostęp do wiarygodnych informacji o twoim aktualnym zadłużeniu, istniejących kredytach w trakcie spłaty, a także dowiesz się, które banki sprawdzały twoją zdolność kredytową. Jeśli na tej liście znajdziesz banki, w których nie składałeś wniosku o pożyczkę, może to oznaczać że ktoś próbował się pod ciebie podszyć i uzyskać w tym banku kredyt. Jest to sygnał do działania i zwiększenia poziomu ochrony swojego komputera oraz zmiany haseł do swoich banków, wraz ze sposobem autoryzacji.

Pakiet BIK

Biuro Informacji Kredytowej S.A.

  • Upewnisz się, że nie masz długów, o których nie wiesz
  • 12 pobrań Raportu BIK, w których sprawdzisz historię Twoich kredytów i innych zobowiązań
  • Alerty BIK na 12 miesięcy, dzięki którym dostaniesz ostrzeżenie o zaległościach lub próbie wyłudzenia
  • Wskaźnik BIK pokazujący bieżący status Twoich zobowiązań przez 12 miesięcy
Złóż wniosek Warunki

Produkty polecane